Menu

Silne powody dla czyszczenia wentylacji i klimatyzacji

Wrzesień 8, 2015 - Blog

Systemy zarówno wentylacyjne i te służące klimatyzacji do użytku w domowym zaciszu w Polsce stają się coraz bardziej popularne. W miarę upływu lat ta popularność rośnie choć należy podkreślić, że polski klimat nie jest, aż taki kapryśny jak w tropikach. Każdy domowy system służący klimatyzacji i wentylacji, jak w sumie każdy inny będzie wymagać konserwacji i uwagi. Zanim niepotrzebnie zaczniemy oszczędzać na tym dobrze będzie się dowiedzieć z jakiego powodu czyszczenie wentylacji jest tak niezbędne, a popularny charakter fraz czyszczenie kanałów wentylacyjnych w wyszukiwarkach notuje dynamiczny wzrost.

,, Ludzie mogą oddychać zdrowym powietrzem wewnętrznym”
Tak mówi pewien dokument stworzony przez Światową Organizację Zdrowia. Do niedawna jeszcze koncentrowano się jedynie na zapewnieniu najskuteczniej działającego systemu filtracji powietrza. Panowało przekonanie mocno ugruntowane, że działający w sposób skuteczny system sprawi, że czyszczenie wentylacyjnych kanałów nie będzie potrzebne. A jednak nic na tym świecie nie jest doskonałe w każdym calu. Zanieczyszczenia powstają zawsze, a wielu z nas cierpi na różne alergie. W wentylacji osadzają się:

-grzyby
-bakterie
-izolacyjne elementy
-cząstki organiczne

Z kolei powietrze panujące we wnętrzu pomieszczenia musi mieć taką czystość aby:
-nie pogarszać zdrowotnej kondycji
-nie uszkadzać samego systemu wentylacyjnego
Uszkodzenie wentylacji tylko pociągnie za sobą dodatkowe koszta, a brud i zanieczyszczenia często prowadzą do niszczących procesów korozyjnych.
Zanieczyszczony w poważny sposób system wentylacyjny również może się stać poważnym pożarowym zagrożeniem. Warto podejść do tego świadomie nim w ogóle zaczniemy myśleć o tym żeby w ramach pozornych oszczędności dać sobie spokój z czyszczeniem.
Decydując się na wentylację musimy być świadomi tego, że nie tylko przyniesie nam ona korzyści, ale będzie wymagała nakładów. Podobnie jak większa ilość urządzeń domowych. Jeśli szukamy rozwiązań bez kosztowych pozostaje szerokie otwieranie okien. Ale zima obowiązkowo zakręcajmy grzejniki. W pielęgnacji wentylacji chodzi o znacznie więcej niż możliwość długiego cieszenia się.