Przepisy dotyczące podziału na strefy w Twojej okolicy mogą ograniczać miejsce, w którym możesz budować
Są dwa przepisy dotyczące możliwości lokalizowania budynku bliżej niż zasady ogólne. Jeden dla wąskich działek poniżej 16m, ale to musi być w zabudowie jednorodzinnej, a drugi o możliwości lokalizowania w ostrej granicy garaży o długości nie prze-kraczącej 5.5m i wysokości do 3m. Trzeba się dopasować do którejś z tych opcji…
Zmienione przepisy dla zabudowy jednorodzinnej z jednej strony precyzują okoliczności, w których można sytuować budynek przy granicy, ograniczając w ten sposób uznaniowość organów administracji, z drugiej jednak pomijają wiele sytuacji, które mogą budzić wątpliwości i być przyczyną sporów sąsiedzkich.
Uwzględniając fakt, iż prawodawca nie wyodrębnia szczegundefinedlnych warunkundefinedw określających odległość posadowienia budynku mieszkalnego wielorodzinnego od granicy działki (tak jak ma to miejsce w przypadku budynkundefinedw mieszkalnych jednorodzinnych) należy przyjąć, że stosuje się do niego ogundefinedlne zasady wyrażone w treści undefined 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Determinanty wielkości domu
Jaki wybrać dom na wąską działkę, by był funkcjonalny i jednocześnie spełniał wymagania prawa budowlanego? Jak się okazuje, dopasowanie projektu domu do działki o szerokości mniejszej niż 16 m to nie lada wyzwanie, dlatego przeczytaj nasz poradnik, który ułatwi Ci to zadanie.
Wielkość i kształt działki wpływa na to, jak duży dom będzie można na niej wybudować. Przed wyborem konkretnego projektu warto skonsultować się z architektem, który sprawdzi, jaki dom można postawić na danej działce. Najlepiej, by jej powierzchnia była kwadratowa lub prostokątna, bo na takiej najłatwiej usytuować budynek. Jeżeli działka ma mniej, niż 16 m, według prawa można przysunąć budynek bliżej granicy. Specjalnie na takie okazję przygotowaliśmy szeroki wybór projektów na wąską działkę. Charakteryzują się one zwykle tym, że można je sytuować szczytem równolegle do drogi. Podobna sytuacja występuje w przypadku wąskich działek, położonych wzdłuż drogi dojazdowej, które przylegają do drogi dłuższym bokiem. W tym przypadku problem stanowi niewielka odległością między frontem, a tylną granicą działki. W takiej systuacji należy szukać projektów domów na płytką działkę. Mają one specyficzny układ pomieszczeń, często przewidujący główne wyjścia na ogród z boku budynku. W wyjątkowych przypadkach stosowne może być też zorganizowanie projektu z wyjściem na ogród od frontu i maksymalne dosunięcie go do tylnej granicy działki. Czasem lepiej pogodzić się z mniejszą prywatnością lub odgrodzić się od ulicy, ale zyskać tym samym większy i przyjemniejszy ogródek.
Decydując się na dom parterowy na wąską działkę, należy mieć na uwadze fakt, że raczej nie będzie miał on większej powierzchni niż 150 m2. W praktyce na takiej parceli mieszczą się zazwyczaj budynki o wielkości maksymalnie 80 m2. Taki dom z reguły ma zatem nie więcej niż 3 pokoje i posiada maksymalnie 1 stanowisko garażowe. Jest to więc dobre rozwiązanie dla singli oraz bezdzietnych par i seniorów, dla których pokonywanie schodów stanowi coraz większy problem. Takie niewielkie domy parterowe często wybierane są przez inwestorów, którym zależy na budowie domów letniskowych lub typowo wakacyjnych.
Wybór odpowiedniej działki
Najważniejszą cechą dobrej działki jest jednak jej lokalizacja. Tak, żeby było – w zależności od potrzeb – blisko do pracy, szkoły, a przynajmniej publicznej komunikacji. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy ziemi obok lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły, jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.
Solidna i uczciwa analiza własnych potrzeb i możliwości zwiększa szanse na sukces – czyli szybkie wprowadzenie się do wymarzonej siedziby. I oddala ryzyko znalezienia się w takiej sytuacji, że budynek wprawdzie stoi, ale niewykończony, a pieniądze na inwestycję już się rozeszły.
Jeżeli chodzi o sąsiada – to będzie on stroną postępowania i będzie w jego trakcie mógł wnosić uwagi, będzie też mógł odowłać się od decyzji. Jeśli jednak usytuowanie Pańskiego budynku będzie zgodne z przepisami (m.in. bezpieczeństwa pożarowego, odpowiedniego dostępu do światła w pomieszczeniach) to sąsiad ma małe szanse na jej zablokowanie. Może jednak przedłużać postępowanie. Warto jednak poinformować projektanta o takiej możliwości, żeby z góry uwzględnił wszystko w projekcie.Pozdrawiam.
Planowanie i budowa domu
Zanim rozpocznie się budowę domu, konieczne jest nabycie działki, na której powstanie budynek. Jej wybór powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ powierzchnia dostępnego terenu ma wpływ na projekt domu. Doradzamy, na co zwrócić uwagę wybierając projekt gotowy na konkretną działkę, a także opisujemy podstawowe formalności związane z jej zakupem.
Witam. Mam wąskądziałkę 10m i jedyna możliwość wybudowania domu to w granicy działki. Czy budując dom w granicy działki (mpzp na to pozwala, stosując ścianę oddzielenia ppoż bez otworów) w przyszłości sąsiad będzie mógł się do mojego domu „dostawić” ? Jak z fundamentami? Aby zrobić ławę pod ścianę oddzielenia muszę rozkopać część działki sąsiada, nie mówiąc o rusztowaniu na elewacji. Bo rozumiem że jak mpzp pozwala to można bez zgody sąsiada ale jest on częścią postępowania bo budowa ma oddziaływanie na jego działkę?
Witam,Przygotowuję się do złożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy. Na działce budowany będzie parterowy domek bez garażu, czy już na tym etapie trzeba/warto umieścić planowany na przyszłość wolnostojący blaszany tynkowany dwustanowiskowy garaż na mapie lub czy wystarczy w opisie inwestycji dodać, że planowana jest również budowa garażu blaszanego o wymiarach XXm2? Czy w przypadku braku jego naniesienia na mapie do warunków zabudowy będzie w przyszłości jakiś problem w związku z brakiem informacji o nim w wydanych warunkach czy później wystarczy jedynie zgłoszenie lub inna forma? Drugie pytanie dotyczy umiejscowienia studni na mapie, na chwilę obecną nie mam pewności gdzie znajduje się woda, rozumiem, że studnie w ramach przepisów o odległościach można przenieść bez problemu w inne miejsce niż to wskazane na mapie do warunków zabudowy?Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę spokojnego dniaRobert
Utrzymanie i zarządzanie domem
Jestem spolecznym zarzadca malej Wspolnoty Mieszkaniowej.Kazdy z 4 sasiadow uzytkuje od wielu lat male ogrodki/po ok.1 ar/ale nie sa przypisane do mieszkan. Jedna z sasiadek chce postawic garaz blaszak na swoim ogrodku,ktory graniczy z ogrodkiem innej Wspolnoty. Jaka musi zachowac odleglosc od granicy i czy musi miec pozwolenie od nas i od Starosty?
Ja projektuję przestrzeń życia prywatnego ludzi. Dom ma być odpowiedzią na potrzeby użytkownika. Żeby się to udało, to trzeba tego człowieka poznać. Zrozumieć potrzeby, aspiracje i motywacje. Dopasować przestrzeń do trybu życia, upodobań i budżetu. Design jest skutkiem tych wszystkich przemyśleń, a nie celem samym w sobie.
Dobre kontakty z sąsiadami to skarb procentujący przez wiele lat. Ich wagę można docenić już na najwcześniejszym etapie budowy. Udostępnienie tymczasowego przyłącza elektrycznego czy studni upraszcza i przyspiesza rozpoczęcie pracy, a możliwość bezpiecznego przechowania narzędzi bywa ważną pomocą. Nie mówiąc o tym, że czujne oko za płotem odstrasza złodziei bardziej niż tabliczka firmy ochroniarskiej.
1 comment
Wiele przydatnych informacji o tym Ile metrów od sąsiada można budować dom