Wybór odpowiedniego projektu remontu domu
Dobrze wybrana kolejność wykonywania prac to podstawa udanego remontu! Najpoważniejsze z nich, związane na przykład z ingerencją w samą konstrukcję domu powinno się wykonywać na początku. W jakiej kolejności wykonywać poszczególne elementy remontu? Oto optymalna lista!
Generalny remont mieszkania w bloku, wykończenie wnętrza w stanie deweloperskim, remont starego domu, wyburzanie ścian i zmiana układu pomieszczeń – sprawdzona ekipa remontowa poradzi sobie z tymi zadaniami bez problemu. Całkowity remont polega m.in. na demontażu (skuwanie tynków i płytek, usuwanie tapet i farb), tynkowaniu i szpachlowaniu ścian oraz montażu instalacji. Później przychodzi czas na wykończenie wnętrza mieszkania (montaż drzwi wewnętrznych, malowanie, instalacja sprzętów AGD). Gdzie szukać sprawdzonej ekipy remontowej lub fachowców zajmujących się remontami mieszkań i domów? Mamy ranking specjalistów od remontów w Twoim mieście.
Również tu cenne będzie doświadczenie obejmujące remont mieszkania. Porady firmy remontowej, którą warto zaprosić na „oględziny” po dostarczeniu jej projektu nowego wyglądu lokalu, pomogą dostosować ten projekt do rzeczywistości. Oczywiście nie każde działanie w mieszkaniu będzie remontem. Warto zapoznać się z definicjami prawnymi dotyczącymi remontu, przebudowy, bieżącej konserwacji, rozbudowy. Może się okazać, że właściciel nie dokonuje remontu mieszkania w myśl przepisów prawnych i będzie potrzebował złożyć inne dokumenty do odpowiednich organów. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z definicjami poszczególnych czynności.
Wybór odpowiedniego wykonawcy
Jednak warto pamiętać, że każdy powinien indywidualnie przeprowadzić własne obliczenia i na ich podstawie ustalić budżet. Liczne przykłady w internecie pokazują, że w kwestii remontu łazienki koszty można znacznie obniżyć bez straty na jakości. Średnia cena zamyka się jednak w ok. 15 000 zł.
Prawdopodobnie masz rację. To właśnie dlatego dobre ekipy – takie jak moja – mają terminy zarezerwowane na rok do przodu i więcej. Wielu moich klientów potrafiłoby zrobić remont, ale to po prostu okazuje się droższe, niż wygląda na pierwszy rzut oka.Dziękuję ci za rozmowę i rady. Muszę to sobie porządnie przemyśleć.
W przypadku braku pewności, do której z kategorii przynależą planowane przez nas prace, najlepszym wyjściem będzie złożenie zgłoszenia do urzędu, a jeśli nasze działania będą wymagały pozwolenia, w akcie zawierającym sprzeciw prawdopodobnie zostaniemy poinformowani, że powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek.
Pomysły na małe remonty domów
Nie bój się samodzielnie wykonywać niektórych prac remontowych w domu. Remont domu może być świetną zabawą. Nie muszą też być wielkim kłopotem. Stosując się do kilku prostych wskazówek dotyczących remontów, możesz zaoszczędzić czas i pieniądze przy następnym projekcie remontu domu.
Przygotuj samodzielnie mieszkanie – w ten sposób oszczędzisz cenny czas ekipy remontowej. Niektóre proste prace może wykonać niemal każdy (np. ułożenie folii malarskiej, zabezpieczenie parapetów, futryn i schodów folią malarską, zabezpieczenie progów).
Dodatki do wnętrz – jeśli nie mamy dużego budżetu na remont wnętrza, możemy dokonać odświeżenia jego wystroju za pomocą dodatków i drobnych elementów podnoszących standard wykończenia. Czasami wystarczy bardzo niewiele do ogromnej zmiany. Dobrym przykładem są metamorfozy wnętrz z epoki PRL-u. Zmiana zasłon, poduszek, dywanu, tapicerki mebli to początek nowego wizerunku salonu. Ważne są również drobne dodatki i bibeloty. Taką bazą, która zawsze działa są lampy do sypialni, lustra, świece i obrazy w ramach do ustawienia lub powieszenia na ścianie.
Pomysły na większe remonty domów
Już na etapie oględzin starego domu może się okazać, że zakres prac remontowych jest znacznie większy niż na początku zakładano. Największe zagrożenia w trakcie prac to poważne pęknięcia i uszkodzenia konstrukcji budynku, grzyb, wilgoć i pleśń oraz defekt stropów drewnianych. Jeśli z tego powodu konieczna jest całkowita wymiana dachu, to koszty i remontu starego domu mogą znacznie wzrosnąć, a jego czas się wydłuży.
Końcowy etap remontu starego domu obejmuje również takie działania jak renowacja podłóg lub ułożenie nowych podłóg. W dawnych czasach bardzo często budowano domy bez fundamentów, a ich podłogi znajdowały się bezpośrednio na gruncie, czy też podłożu z piasku. Dlatego podczas remontu bardzo często konieczne będzie wyrównanie podłoża, a także zniwelowanie na nim wszelkich nierówności.
Rozbudowa domu polega na wykonaniu prac budowlanych mających na celu powiększenie istniejącego już budynku o np. ganek, ogród zimowy, garaż czy taras. Wszelkie prace związane z remontem, przebudową, rozbudową, nadbudową, czy odbudową domu są dość precyzyjnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego, do których warto zajrzeć przed rozpoczęciem prac. Trzeba zwrócić uwagę na działkę – planując rozbudowę domu, należy dysponować na niej odpowiednią ilością miejsca. Nie można zapomnieć o przyłączu prądu, czy wody do dodatkowych pomieszczeń. Jeśli planujesz mało inwazyjne prace, warto skorzystać z gotowych projektów rozbudowy domu o np. gotowe tarase, balkony czy werandy.
Przygotowanie domu do remontu
Wszystkie „mokre prace” w domu zakończone? W takim razie można zaczynać wykończenie wnętrza domu, czyli montaż lekkiej zabudowy, sufitów podwieszanych, układanie płytek, wykończenie podłóg i malowanie. Na tym etapie również liczy się precyzja – część prac można wykonać samodzielnie, ale przy niektórych zadaniach warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Jaka jest definicja stanu deweloperskiego? Jak wykończyć dom ze stanu deweloperskiego?
Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
Jak zabrać się za remont starego domu? Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, musisz pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności, dzięki którym będziesz mógł mieć pewność, że Twój remont czy przebudowa są w 100% zgodne z prawem. O jakich formalnościach powinieneś pamiętać, zanim rozpoczniesz budowę i remont?
Wybór odpowiednich materiałów
Jeśli wylewki zostaną stworzone to można zdecydować się na wybór najlepszego dla siebie materiału na podłogę. Wśród najpopularniejszych możliwości wymienia się deski lub panele, jednak można się również zdecydować na ułożenie płytek we wnętrzu. Decyzja będzie należała do inwestora, który wybierze najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.
Przy zakupie materiałów wykończeniowych skupiamy się głównie na wyborze odpowiadającego nam wzoru płytek podłogowych, czy parkietu, a mniejszą wagę przywiązujemy do dobrania odpowiednich materiałów pomocniczych, które bardzo często decydują o trwałości i kosztach ich ułożenia.
Najpierw zastanów się, jaki rodzaj materiału najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni – szukasz czegoś trwałego i łatwego w utrzymaniu? Może to pomóc zawęzić niektóre opcje. Następnie sprawdź lokalne sklepy dla majsterkowiczów lub sklepy internetowe, aby uzyskać różne opcje i ceny materiałów, których szukasz. Dokonując wyborów, weź pod uwagę zarówno styl, jak i praktyczność – w końcu to Twoje wymarzone mieszkanie i powinno odzwierciedlać zarówno formę, jak i funkcję! Szary tynk, czy kolorowe farby? Armatura biała czy czarna a może złota? Odpowiedź na te pytania pozwoli sprawić, że aranżacja będzie w Twoim stylu.
Zakończenie projektu renowacji
Zgłoszenie zamiaru realizacji prac powinno być złożone odpowiednim organom w terminie do trzydziestu dni od planowanego rozpoczęcia budowy. Jeśli w ciągu kolejnych trzydziestu dni z urzędu nie przyjdzie żadne pismo z odmową to oznacza to zgodę na realizację zaplanowanych wcześniej prac i możliwe jest rozpoczęcie remontu.
Przeczytałem niedawno, że remonty to trzecie – po rozwodach i zwolnieniach z pracy – najbardziej wyniszczające psychicznie wydarzenie, z jakim ludzie mają do czynienia w czasach pokoju. I rzeczywiście, gdy uświadomiłem sobie ogrom stojącego przede mną wyzwania, poczułem zawrót głowy, a po plecach spłynął mi zimny pot. Natychmiast wprosiłem się na rozmowę do Daniela Madeja z firmy zajmującej się kompleksowymi remontami. Wiedziałem, że jeśli ktoś ma mnie uspokoić, to tylko on.
1 comment
Właśnie zabieram się za remont domu i skorzystam z porad z artykułu