Użyj wentylatorów do chłodzenia domu
Kup wentylator, lub wiatraczek, nawet mały. Jeżeli rozmieścisz je w kilku miejscach możesz stworzyć chłodzący podmuch, który równomiernie rozproszy ciepło w mieszkaniu i pomoże utrzymać stałą temperaturę. Ważne: zadbaj o to, by podmuch z wentylatora nie był skierowany wprost na ciebie – unikniesz przeziębienia, które w upalne dni jest jeszcze bardziej uciążliwe.
Zainstaluj wentylator domowy. Będzie kierował gorące powietrze na strych, gdzie będzie wydmuchiwane przez otwory wentylacyjne strychu. Aby schłodzić dom, otwórz drzwi do piwnicy, upewnij się, że wszystkie inne drzwi wewnętrzne między piwnicą a pomieszczeniem, w którym znajduje się wentylator, są również otwarte. Wentylator włączaj na noc, otwierając jednocześnie okna dolnego piętra, aby skutecznie chłodził dom. Pamiętaj jednak, aby wcześniej upewnić się, że otwory wentylacyjne na poddaszu działają prawidłowo, w przeciwnym razie strych może nie być w stanie poradzić sobie z rozpraszaniem ciepła.
Innym sposobem na chłodzenie salon oznacza wykorzystanie urządzeń pomocniczych. Na przykład w tym celu regularny klimatyzator pasuje idealnie. PRAWDA, ponieważ silnik zaczyna się skuteczne działanie systemu klimatyzacji odbędzie się na chwilę. Włącz klimatyzację jest zalecane tylko po bieli na biegu jałowym obrotu silnika poświęcić normalne. W przeciwnym razie ładunek urządzenia wzrośnie nieznacznie.
Użyj obrazów, aby ochłodzić swój dom
3. Tym, którzy są zbyt leniwi, aby zadzierać z przyciemnianiem, proponujemy majstrować przy folii i taśmie dwustronnej. Folię naklejamy na okna wychodzące na słoneczną stronę, tworząc dla siebie piękny szeleszczący odcień. Eksperci zalecają przyklejanie taśmy samoprzylepnej nie na szkle, ale na ramie; gospodyni, która czyści twoje okna, podziękuje ci później.
Dobrym pomysłem może okazać się również naklejenie na szybę folii, która będzie odbijała promienie słoneczne. Możesz również całkiem zasłonić okno. Mimo że w ten sposób odetniesz się od światła słonecznego, uda się jednak obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Nie zapominaj również o zamykaniu okien za dnia, ponieważ wtedy będzie wpadało przez nie ciepło. Wietrzyć wybrane pomieszczenia powinno się wyłącznie rano lub wieczorem.
Gdy latem nasze okna są mocno nasłoneczniane, promienie słoneczne będą częstym gościem w naszych domach i mieszkaniach. Naturalnie będziemy odczuwać tego skutki, a długotrwałe przebywanie w takich czterech kątach przypominać będzie sesję w saunie. Możemy temu zaradzić, przywracając odpowiedni poziom temperatury, stosując się do sprawdzonych metod.
Użyj izolacji, aby ochłodzić swój dom
Użyj wentylatorów, aby wciągnąć chłodne nocne powietrze. Pomoże to ochłodzić dom bez klimatyzacji i przygotować go na kolejny gorący, letni dzień. Kiedy dzień się kończy, a ciepło upalnego dnia jest uwięzione w domu, możesz pomóc ochłodzić swój dom, kierując wentylatory skierowane na zewnątrz, aby usunąć gorące powietrze z domu.
Gdy na dworze jest gorąco, pomieszczenie również się nagrzewa, zwłaszcza jeśli nie zamykamy okien grubymi zasłonami. Możesz uchronić się przed upałem, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad. Będąc w domu należy regularnie pić wodę, ale nie zaleca się picia zimnej wody, wystarczy woda schłodzona, ale nie z zamrażarki. Ponadto, jeśli jesteś bardzo zły fizycznie, możesz owinąć szyję wilgotną szmatką lub ręcznikiem – pomoże to obniżyć temperaturę ciała.
Skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania w upał jest ograniczenie ilości wpadającego słońca do pokoju za pomocą dedykowanych osłon okiennych. Czym zasłonić okna przed słońcem? Czy istnieją rolety chroniące przed nagrzaniem? To, jaki model rolet czy żaluzji sprawdzi się w naszym wnętrzu, zależy od indywidualnych potrzeb. Warto wziąć jednak pod uwagę stopień transparentności tkanin – przed wysokimi temperaturami ochronią nas zarówno zaciemniające zasłony, jak i rolety materiałowe, plisowane czy duo. Jeśli zależy nam na optymalnym dozowaniu wpadających do mieszkania promieni słonecznych, strzałem w dziesiątkę okaże się zainstalowanie aluminiowych lub drewnianych żaluzji. Ich uniwersalny charakter sprawdzi się w prawie każdej aranżacji, a możliwość bezinwazyjnego montażu za pomocą haczyków nie będzie wymagała od nas umiejętności posługiwania się wiertarką czy wkrętami.
Użyj ekologicznych technik, aby ochłodzić swój dom
Mieszkanie i dom możemy również ochłodzić, stosując specjalne urządzenia chłodzące (wciąż jednak nie mówimy tu o klimatyzacji). Świetnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest stosowanie wentylatorów i oczyszczaczy powietrza. Są to urządzenia łatwe w obsłudze i niewymagające specjalnego montażu. Dają wrażenie schłodzenia powietrza, choć w rzeczywistości wprowadzają je w silny ruch. W sklepach znajdziemy wentylatory, które przeznaczone są do ustawienia w dowolnym miejscu: na stolikach lub biurkach, a także na podłodze (tak zwane wentylatory kolumnowe) lub wieszane na suficie z żyrandolem. Wentylatory mają zwykle funkcję automatycznej oscylacji (wentylator obraca się na boki) i regulację siły nadmuchu. Nowoczesne urządzenia tego typu mają opływową budowę, dzięki czemu cicho pracują, są bezpieczne i wyglądają bardzo estetycznie. Oczyszczacze powietrza to również sprzęty, dzięki którym można schłodzić pomieszczenie. Wprawiają powietrze w ruch, powodując odczucie chłodu. Co więcej, są to urządzenia, które nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają powietrze mgiełką.
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie w upał, jest… zakup roślin! Im więcej, tym lepiej – kwiaty doniczkowe potrafią nie tylko nawilżyć i oczyścić powietrze z toksyn, lecz także obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj umieszczenie w pobliżu okien takich kwiatów jak np. aloes, bambus, paproć lub sansewiera, które mogą chronić mieszkanie przed silnymi promieniami słonecznymi i zmniejszą ilość wpadającego ciepła. Ciekawym rozwiązaniem dla mieszkańców kamienic czy domów jest długoletnia inwestycja w tak zwane rośliny okrywowe, jak bluszcz, winorośl czy inne pnącza.
Pamiętaj, że znacznie prościej ochłodzić mieszkanie w upał, jeśli mieszkasz w nowoczesnym budynku lub domu odpowiednio termomodernizowanym. Właściwa izolacja budynku gwarantuje, że w upały ciepłe powietrze nie będzie przenikać z zewnątrz do środka, a chłodne nie będzie migrować z wewnątrz do innych pomieszczeń.Poniżej podajemy najprostsze sposoby na upał:
Wykorzystaj naturalne metody do ochłodzenia domu
W zestawieniu najskuteczniejszych domowych sposobów na upał nie może zabraknąć roślin okrywowych, tj. winorośli lub bluszczu, tworzących na ścianie warstwę naturalnej izolacji cieplnej. Jeśli więc jesteś właścicielem domu lub niskiej kamienicy, warto posadzić pnącza. I choć nie urosną one w przeciągu kilku dni, z pewnością przyniosą dużo korzyści w przyszłości, która – z powodu zmian klimatycznych – zapowiada się równie upalnie.
W okresie letnim do przygotowania niektórych posiłków, zamiast rozgrzewać cały piekarnik, możemy użyć tostera lub opiekacza. Kiedy w mieszkaniu panuje nieopisany wprost ukrop, nieraz lepszym wyjściem będzie podgrzanie dania w kuchence mikrofalowej lub przygotowanie grilla w zacienionym ogrodzie. W naprawdę upalne dni, kiedy nie mamy na nic siły, dobrze czasem oszczędzić sobie kłopotu i zjeść pyszną zimną kanapkę lub skorzystać z ulubionej restauracji z klimatyzacją.
Naturalną reakcją organizmu na ciepło jest zmniejszenie apetytu. Skorzystaj z tego daru natury! Odmówić gotowania z kuchenką lub piekarnikiem, w rozgrzanym domu jest to po prostu niemożliwe. W gorącym sezonie można ograniczyć się do zimnych pierwszych dań, przekąsek i sałatek. Jeśli warto podejść do pieca, to tylko po to, aby gotować kompot na tydzień wcześniej i nie należy go dosładzać.
Użyj pasywnych technik chłodzenia, aby ochłodzić swój dom
Jeśli chcesz ochłodzić dom, nie posiadając klimatyzacji, bardzo prostym i sprawdzonym sposobem jest zasłonięcie okien od zewnątrz. Wbrew pozorom niedopuszczenie do przegrzewania się mieszkania jest skuteczne i zapobiega przenikaniu gorąca do środka domu. Niepotrzebne ciepło wpada do pomieszczeń właśnie przez okna – wystarczy więc je zasłaniać. W środku mieszkania z reguły mamy rolety, żaluzje bądź zasłony, jednak one mogą nie być wystarczające na dokuczliwe gorąco. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne.
Jeśli chcesz ochłodzić mieszkanie podczas upału, zacznij od najprostszych sposobów. Na początek wypróbuj wietrzenie w odpowiednich porach i zasłanianie okien oraz unikanie niektórych czynności domowych. Ale uwaga – działaj z głową. Łatwo bowiem pogorszyć sprawę i jeszcze bardziej podnieść temperaturę w pomieszczeniu.
Kolejnym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu, na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę, jest chłodzenie sufitowe. To nowoczesny system chłodzenia, w skład którego wchodzą panele chłodzące umieszczone w podwieszanym suficie. Każdy taki panel stanowi osłonę dla systemu cienkich rurek, przez które przepływa zimna woda. Jej temperaturę ustawia się przy pomocy termostatu, dzięki czemu można ją wyregulować zgodnie z bieżącą potrzebą. System schładza ciepłe powietrze, które unosi się w sposób naturalny do góry, po czym schłodzone powietrze opada (również w sposób naturalny) w dół. W ten sposób mamy do czynienia z nieustanną cyrkulacją powietrza. Panele wchodzące w skład chłodzenia sufitowego mają grubość kilku centymetrów, co należy wziąć pod uwagę, planując w mieszkaniu lub domu podwieszany strop.
1 comment
Super porady na upalne dni