Jak zabezpieczyć meble przed kotem

Jak zabezpieczyć meble przed kotem

by Redaktor
1 comment

Stawiaj bariery

„Wybrane miejsca” to miejsca kolejno zaznaczone (mocz, zadrapanie itp.), zabezpieczone przed uszkodzeniem. W przypadkach o charakterze okresowym, np. spowodowanych upałami, wystarczy zabezpieczyć je tymczasowymi matami lub użyć trawy pampasowej. Jeśli jednak Twój zwierzak wykazuje notoryczną skłonność do tego zachowania, powinieneś rozważyć stałą ochronę.

Obecność roślin na balkonie stanowi dodatkową barierę ochronną. Należy jednak pamiętać, że kwitnące kwiaty przyciągają owady, takie jak owady. Pszczoły i osy. Zwierzęta mogą chcieć na nie polować, a owady będą je żądlić. Musimy się zastanowić, czy na czas pobytu psa lub kota usunąć rośliny z balkonu, czy też umieścić je wyżej – powiesić je na balustradzie lub suficie za pomocą specjalnych haczyków, zamiast stawiać je na parapecie.

Czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko użyć ostrych narzędzi. Przycinanie białych, a tym samym martwych końcówek pazurów, może czasami rozwiązać problem lub przynajmniej pomóc go złagodzić. Nie szkodzi to w żaden sposób kluczowym interesariuszom. Jednak usuwanie pazurów jest w Polsce niedopuszczalne i prawnie zabronione, choć w niektórych krajach jest to procedura akceptowana i często wykonywana. Dla kotów jest to jednak poważne okaleczenie – podczas zabiegu lekarz weterynarii amputuje kociemu paluchowi ostatnią część palca, przecinając ścięgna i stawy. Przez wiele dni zwierzęta cierpiały z powodu komplikacji. Straci też trwale zdolność do naturalnego zachowania, np. nie będzie się ruszał tak jak przed operacją.

Jak chronić meble przed kotami

Trzymaj koty z dala od mebli

Najskuteczniejsi są jednak koci behawioryści i cierpliwie uczą koty, jak chronić meble przed kotami. Po pierwsze, za każdym razem, gdy przyłapiesz psa na drapaniu lub gryzieniu mebli, odciągnij go od mebli. Z czasem znacznie zmniejszysz tę naturalną słabość i potrzebę ostrzenia pazurów. Oczywistą rzeczą jest kupienie kotu drapaka, który zapewni mu zajęcie i zabicie czasu różnymi zabawkami, które zmuszą Cię do rezygnacji z niszczenia mebli.

Jeśli zastanawiasz się, jak trzymać koty z dala od kanapy, znaleźliśmy dwie sprawdzone techniki. Po pierwsze, aby kanapa była mniej zachęcająca, a po drugie, aby doświadczenie wspinania się na nią było mniej kuszące. Żadna z tych metod nie obejmuje karania kota, czego nigdy nie powinieneś robić, aby rozwiązać problem.

Prostym sposobem na pozbycie się kotów z kanapy jest spryskanie mebli środkiem odstraszającym owady. Są dostępne w większości sklepów zoologicznych i ogólnie są bezpieczne dla zwierząt, chociaż ich nienawidzą. Jednak spraye odstraszające owady mogą zawierać pewne składniki, które mogą plamić tkaninę sofy, dlatego zawsze najpierw wypróbuj małą partię.

Upewnij się, że meble są zabezpieczone przed zarysowaniami

Meble Wybierz meble codzienne z plamoodporną, nienasiąkliwą tapicerką, najlepiej z powłoką poszczególnych elementów, którą można zdjąć i wyprać. Upewnij się, że jego kolor nie kontrastuje ostro z sierścią Twojego zwierzaka, abyś mógł zatuszować ślady, które zostawił na kanapie! Meble, z których czworonóg może korzystać podczas Twojej nieobecności lub na których lubi się wylegiwać, powinny być przykryte „psim kocykiem”, który bez problemu wrzucisz do pralki i zastąpisz czystym

Powiedzieliśmy sobie, jak chronić meble przed kotami, a teraz skupimy się na konkretnych meblach. Jeśli mamy w swoim mieszkaniu stylowe krzesła na drewnianych nogach, z pewnością warto wiedzieć, jak zabezpieczyć krzesło przed kotami i co powstrzymuje koty przed drapaniem? Możesz użyć naturalnego repelentu i pokryć nim nogi krzesła. Skuteczne jest również owinięcie nóg folią bąbelkową i celofanem. Kot, któremu powiedziano, że jego nogi są chronione, nie będzie zainteresowany nieprzyjemnością kontaktu z łapą nawet po zdjęciu zabezpieczenia. Inaczej jest w przypadku mebli tapicerowanych. Na przykład, jeśli masz w jadalni krzesło z siedziskiem z tkaniny, warto spryskać tkaninę sprayem cytrynowym lub w ostateczności przykryć krzesło kocem lub innym materiałem, np. woskowanym płótnem, aby kot nie lubię.

Jak chronić skórzane sofy przed kotami? Czy można w pełni zabezpieczyć nową sofę przed zarysowaniami? Wszystkie powyższe metody zabezpieczania mebli tapicerowanych zazwyczaj spełniają swoje zadanie, jednak (jak to często bywa z kotami) bywają nieskuteczne. Jednym z najpewniejszych sposobów zabezpieczenia sofy przed kocimi zadrapaniami jest nałożenie na nią specjalnego ochraniacza lub pokrowca, który jest zarówno estetyczny, jak i zapewnia pełen komfort użytkowania. Ochraniacze kupione w sklepie są bardzo elastyczne, a dzięki zwartej tkaninie nie puchną. Co więcej, niektóre modele są antybakteryjne i zapobiegają powstawaniu przykrych zapachów.

Jak ochronić meble przed kotami

Okresowo usuwaj nowe akcesoria dla zwierząt z mebli

Po oczyszczeniu i wysuszeniu mebli zaimpregnuj powierzchnię środkiem antyseptycznym. Mebel należy użytkować dopiero po całkowitym wyschnięciu tapicerki. Czas, w którym mebel powinien wyschnąć, podany jest na opakowaniu preparatu.

To prosty i podstawowy zabieg, dzięki któremu oprócz zdrowia i estetyki zwierzęcia zminimalizujesz ilość sierści pozostawianej na meblach i podłogach. Wyczesać okrywową sierść za pomocą szczotki, grzebienia i gumowych rękawiczek, a podszerstek wyczesać depilatorem. Regularne wykonywanie zabiegów jest ważne, ale należy wiedzieć, że nie zaleca się ich zbyt częstego wykonywania, ponieważ może to powodować podrażnienia, które mogą prowadzić do większej utraty włosów.

Innym skutecznym sposobem ochrony mebli jest regularne przycinanie pazurów kota. Do tego służą specjalne szczypce, które możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym. Nie jest to skomplikowany proces, ale zanim spróbujemy go po raz pierwszy, warto poprosić lekarza weterynarii o niezbędne wskazówki, aby nie zrobić kotu krzywdy i nie zestresować go.

Mocuj zabawki do mebli tylko wtedy, gdy są bezpieczne

Nie należy siadać ani wstawać z mebli (niezależnie od rodzaju sterowania – ręcznego lub elektrycznego) przy włączonej funkcji Relaks lub Relaks PLUS. Może to spowodować uszkodzenie mechanizmu z powodu nienaturalnego przesunięcia środka ciężkości. Zawsze składaj funkcję do pozycji wyjściowej przed wstaniem z mebla.

Nie siadać ani nie opierać się o podnóżek i zagłówek, gdy są one otwarte lub w ruchu, nie wkładać rąk i przedmiotów pomiędzy ruchome części, pod podnóżek i za siedziskiem, dotykać sprzętu, zasilaczy, kabli i innych elementów mokrymi rękami mechanizmy elektroniczne,

Zainstaluj drapak, naucz go drapać (machałem kotu zabawką na drapaku i po chwili zorientował się, co się przynajmniej mniej agresywny atak kanapowy. Można posmarować drapak kocimiętką i spryskać kanapę repelentem – ja tak zrobiłem z głośnikiem i jak kot ostrzył na grillu…

Utrzymuj meble w dobrym stanie

Aby utrzymać meble w dobrym stanie, należy je regularnie konserwować. Możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić wykonanie usługi profesjonalnej firmie. Systematyczne odkurzanie specjalnymi szczoteczkami do zbierania sierści z tapicerki, pranie tapicerki czy czyszczenie mebli płynem do tapicerki pozwoli zachować ich świeży wygląd przez długie lata.

Posiadanie kota w domu nie wyklucza zakupu skórzanej sofy lub fotela, ale zapewnienie kotu odpowiedniego miejsca do drapania jest koniecznością, jeśli chcesz, aby Twoje meble pozostały w dobrym stanie przez długi czas. Warto też poświęcić trochę czasu każdego dnia na opiekę nad kotem. Dlatego zwierzęta domowe nie szukają sposobów na zwrócenie na siebie uwagi.

Meble do salonu to zazwyczaj inwestycja na lata. Chcieliśmy kupić wygodne i stylowe wyposażenie, aby salon stał się prawdziwą wizytówką domu. Nie tylko wydajemy dużo pieniędzy, ale także dużo cennego czasu na wybór mebli do aranżacji wnętrz. Ale jeśli kochamy zwierzęta i mruczymy w domu, nasze urządzenia w salonie mogą być w niebezpieczeństwie.

You may also like

1 comment

Barbara 26 stycznia, 2023 - 5:10 pm

już wiem jak zabezpieczyć meble przed kotem

Reply

Leave a Comment