Jak odnowić meble sosnowe

Jak odnowić meble sosnowe

by Redaktor
0 comment

Czyszczenie mebli

Powierzchnię mebli należy najpierw odkurzyć, oczyścić odtłuszczaczem lub płynem do mycia naczyń, a następnie wyszorować ostrą gąbką. Po zmyciu płynu czystą wodą możemy dalej przeszlifować go papierem ściernym, a następnie nałożyć warstwę białej farby.

Chemiczne czyszczenie mebli odbywa się za pomocą specjalnego środka, jakim jest zmywacz powłok. Skutecznie rozpuszcza i usuwa zniszczoną farbę lub stary lakier, przywracając powierzchniom drewnianym pierwotny kolor. Przed użyciem zmywacza najlepiej zdemontować meble i zabezpieczyć okucia, zawiasy i inne elementy, których nie chcemy wystawiać na działanie zmywacza. Ponadto woskowane meble można czyścić chemicznie rozpuszczalnikiem woskowym.

Najpierw myjemy meble wodą z płynem do naczyń, aby dokładnie usunąć plamy oleju. Po wyschnięciu krawędzie mebli, wystające elementy dekoracyjne oraz wszelkie miejsca na powierzchni są woskowane bezbarwnymi świecami. Następnie nakładamy pierwszą warstwę farby, która powinna być ciemniejsza niż druga warstwa. Powierzchnia powinna schnąć przez około dwie godziny. Gdy farba wyschnie, delikatnie zeszlifujemy uprzednio woskowane miejsca papierem ściernym. Kolejnym krokiem jest woskowanie pozostałych, gładkich pomalowanych miejsc świecą. Na wytartą powierzchnię można również nałożyć warstwę wosku. Po wyschnięciu drugiej warstwy farby szlifujemy wybrane fragmenty powierzchni, aby odsłonić ciemniejsze warstwy pierwszej warstwy. W rogach i na krawędziach farba mogła być mocno zużyta. Im większe otarcia, tym bardziej zauważalny będzie efekt starzenia. Można też lekko odsłonić pierwszą warstwę farby, tworząc oryginalną cieniowaną powierzchnię.

Jak odnowić stare meble

Naprawa mebli

Odkurzamy meble tylko wtedy, gdy są nowe. Jeśli jednak jest to zużyta szafka na buty, zacznij od usunięcia starej powłoki z mebla, który chcesz odnowić – drewno należy przeszlifować, oczyścić i wysuszyć. Stare powłoki malarskie można również lekko zeszlifować.

Jak odnowić meble? Jednym z najbardziej zabawnych sposobów na to jest nadanie im eleganckiego stylu vintage. To postarzanie dotyczy zarówno bogato zdobionych komód i szaf, jak i mebli z epoki Gierka – dzisiejsze okropne odcienie brązu i przesadnie błyszczące lakiery.

Przejdźmy teraz do pytania, jak malować meble sosnowe. Kiedy jesteśmy gotowi na mebel, możemy w końcu nadać mu zupełnie nowy wygląd lub – wręcz przeciwnie – przywrócić mu dawny blask. Jak pomalować sosnowe meble na biało lub inny kolor? Warto w tym celu użyć bejcy. Po dobraniu odpowiedniego koloru nakładamy preparat na drewno np. miękką ściereczką. Kiedy zmagamy się z tym, jak pomalować meble sosnowe na biało, naszą troską powinno być to, jak osiągnąć jak najlepszy efekt. Dlatego warto dokładnie i dokładnie wytrzeć plamę, zwracając większą uwagę na jej prawidłowe rozprowadzenie niż na szybki postęp prac. Preparat musi jeszcze wyschnąć przez około 6 godzin. Warto zabezpieczyć także sosnowe meble pomalowane na biało. Do tego celu nadają się bezbarwne lakiery, które są łatwe i bezproblemowe w użyciu. Innym sposobem na pomalowanie np. łóżka sosnowego na biało jest zastosowanie tzw. Bejce lakiernicze, czyli produkty łączące w sobie zalety dwóch omówionych wcześniej rozwiązań. Niezależnie od tego, który preparat wybierzesz, stosuj wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Przygotowanie mebli

Przygotuj niezbędne narzędzia i media – Sprawdź, jakie akcesoria są potrzebne do odrestaurowania mebla zgodnie z zaplanowaną wizją. Zbierz je i upewnij się, że są dobrej jakości przed przystąpieniem do pracy. Poszukiwanie lepszego pędzla, gdy nierównomiernie nałożona farba zaczyna wysychać, nigdy nie jest dobrym znakiem.

Kiedy zastanawiamy się, jak odnowić stare sosnowe meble, warto mieć do tego biurko, krzesło lub łóżko. Oczywiście najpierw musimy zacząć od czyszczenia – kurz i różne plamy czy inne zabrudzenia nie tylko sprawią, że sosnowe meble będą trudne do wybielenia, ale również wpłyną na dotychczasowe prace renowacyjne. Kolejnym krokiem, który wymaga od nas renowacji mebli sosnowych jest piaskowanie. Będzie to zależało od tego, czy użyjemy zwykłego papieru ściernego, czy np. szlifierki. Niezależnie od tego, czy interesują nas sosnowe meble pomalowane na biało, czy proste prace, warto pozbyć się starej, łuszczącej się farby lub zanieczyszczeń na przykład na stołach, krzesłach czy łóżkach. Faza przygotowawcza to świetny czas na zrobienie jeszcze jednej rzeczy. Gdy mamy stare sosnowe meble, remont może wymagać od nas wymiany przegniłych elementów (np. nogi krzesła czy jednej z desek łóżka). Jeśli znajdziemy taki element, warto go już teraz usunąć, aby nie przeszkadzał nam w dalszej pracy. Możesz też z góry przemyśleć, na jaki kolor pomalować sosnowe meble i jaki kolor lubisz.

Kiedy już przygotujesz powierzchnię do ponownego malowania, zacznij odnawiać meble z minimalnie wymagającymi elementami, takimi jak stoły. Malowanie lakierowanego stołu rozpocznij od użycia pędzla i nałożenia cienkiej warstwy farby na wszystkie zakamarki.

W jaki sposób odnowić stare meble

Ustawienie mebli

Taki mebel, że aż prosi się o wymianę gałki. Tutaj możesz zaszaleć z rozwiązaniami komód do pokoju dziecięcego, które już Ci pokazywaliśmy, gdzie każdy uchwyt jest inny, wykonany z zupełnie innego materiału iw innym stylu. Pamiętamy czasy, kiedy trzeba było wyjeżdżać za granicę, żeby zdobyć ładne gałki. Ale obecnie uchwyty meblowe są dostępne zarówno w sieciach handlowych, jak i sklepach specjalistycznych. Metal, miedź, drewno, porcelana, skóra… wybór jest ogromny.

Pamiętaj jednak, aby nie wyrzucać oryginalnego pokrętła. W przypadku zupełnie innych mebli mogą one działać dla Ciebie! Właścicielka mebli zdecydowała się na wymianę uchwytów, jednak zdecydowała się na bardziej tradycyjne rozwiązanie i zdecydowała się na dwa rodzaje uchwytów: uchwyty porcelanowe oraz uchwyty metalowe w delikatnym kremowym kolorze.

To zwykła sosnowa komoda, z której korzystała, kiedy pojawiła się w naszej pracowni Pióra. Na pewno znasz takie meble. Są oferowane przez IKEA i inne duże sieci. Prosta i funkcjonalna bryła, ale raczej konserwatywna, żeby nie powiedzieć nudna. Istnieje również wyraźny sosnowy odcień, który zwykle zaczyna być irytujący po kilku latach użytkowania. Po prostu wpisz słowo IKEA hack w Internecie, a pojawi się wiele kreatywnych, szalonych pomysłów.

Ochrona mebli

Oczywiście ostatnim elementem pracy jest montaż mebli. Ponieważ ma być na korytarzu, trzeba o niego dbać. Komoda jest w całości wykończona lakierem kazeinowym, który jest na tyle twardy, że żadne dodatkowe wykończenia nie są wymagane. Jednak szafka idzie do przedpokoju, więc torby, walizki i parasole muszą opierać się o ten mebel. Powinien być więc dobrze chroniony. Tak więc dodatkowo fale i boki zostały również polakierowane bezbarwnym lakierem wodnym. A tak prezentuje się nasza komoda po metamorfozie!

Aby utrzymać drewno w dobrym stanie i zachować piękny wygląd mebli, zabezpiecz je specjalnym impregnatem do drewna lub olejem. Możesz również użyć do tego lakieru lub bejcy lakierniczej. Zabezpieczenie mebli pozwala cieszyć się nowymi elementami wnętrza przez długi czas bez obaw o choroby czy szkodniki. Pamiętaj, aby nie czyścić mebli silnymi środkami, które mogą wnikać w strukturę, a konserwację powtarzać co kilka lat.

Woskowanie mebli to świetny sposób na ich zabezpieczenie, ale remonty w kuchniach, łazienkach czy ciężkich meblach powinny być wykonane przy użyciu trwalszych środków, takich jak lakiery. Wosk chroni drewno przed wilgocią, odżywia je tworząc warstwę ochronną, ale nie wnika tak głęboko jak olej. Powłoka na meblach po woskowaniu jest elastyczna i co jakiś czas należy ją odnawiać.

Leave a Comment