Izolacje przemysłowe obniżają koszty i straty energii, zwiększają wydajność energetyczną instalacji, a także przedłużają żywotność maszyn. Są stosowane w branży chemicznej, petrochemicznej, cementowej czy energetycznej. Montuje się je w zakładach farmaceutycznych, metalurgicznych i spożywczych. Wyróżniamy izolacje zimno- i ciepłochronne. Wyjaśniamy ich rolę w przemyśle!
Dlaczego izolacje przemysłowe są tak ważne
Izolacje termiczne pozwalają osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła i zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto również je stosować do zoptymalizowania procesów technicznych i zagwarantowania bezpieczeństwa pracownikom.
Izolacje przemysłowe są szczególnie ważne tam, gdzie występuje duża różnica temperatury między transportowanym towarem a otoczeniem. Ich użycie zmniejsza koszty eksploatacji i redukuje ślad węglowy w przedsiębiorstwie. Izolacja przemysłowa chroni również przed wilgocią, czynnikami mechanicznymi, a w niektórych przypadkach – nawet przed promieniowaniem UV. Do ich wykonania stosuje się blachę (stalową i aluminiową) oraz tworzywo.
Do czego służą izolacje termiczne
Izolacja ciepłochronna zabezpiecza rurociągi, kotły energetyczne, piece i kanały grzewcze przed oddawaniem ciepła do otoczenia. Gdyby te urządzenia oddały ciepło otoczeniu, to doprowadziłoby nie tylko do dużych strat energii, lecz także zmusiłoby do ponownego ogrzania przesyłanych materiałów.
Są też izolacje zimnochronne. Stosuje się je w obiektach i instalacjach, w których powinna panować niska temperatura. Zazwyczaj montuje się je w chłodziarkach, lodówkach, zamrażarkach czy pojazdach chłodniczych. Izolacja zimnochronna pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w chłodniach, magazynach i ubojniach. Oprócz tego umieszcza się ją na rurociągach, instalacjach klimatyzacji przemysłowej i zbiornikach.
Jak zaprojektować izolacje przemysłowe
Poprawnie zaprojektowane i wykonane izolacje przemysłowe ograniczają występowanie mostków cieplnych, dzięki czemu poprawiają efektywność energetyczną. Należy wziąć pod uwagę warunki pracy systemu, bo tylko wtedy można go prawidłowo zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wodą i substancjami chemicznymi. Na grubość izolacji wpływają właściwości zastosowanych materiałów.
Projektując izolacje przemysłowe, należy uwzględnić sprawność instalacji i możliwe straty ciepła. Współczynnik przewodzenia ciepła jest uzależniony od materiału izolacyjnego. Jeśli chcemy użyć wełny kamiennej do izolacji, to powinniśmy wziąć pod uwagę:
- temperaturę izolowanych elementów,
- kształt konstrukcji.
Montaż izolacji przemysłowych ciepło- i zimnochronnych
Zanim zamontujemy izolacje ciepło- i zimnochronne na rurociągach, aparatach, zbiornikach magazynowych i technologicznych, powinniśmy się zapoznać z normą PN-B-20105:2014-9. Dowiemy się z niej, że maksymalna dopuszczalna temperatura powierzchni zewnętrznej płaszcza ochronnego wynosi 50°C.
Ponadto powinniśmy wziąć uwagę prędkość wiatru w danym miejscu. Jeśli chcemy zabezpieczyć rurociągi wewnętrzne, możemy przyjąć, że ruch powietrza utrzymuje się na poziomie 0,5–1 m/s. Projektując instalację zewnętrzną, powinniśmy sprawdzić, jakie są podmuchy wiatru latem i zimą.